reklama
31 maj 2023

(Od) dzisiaj nie pal!

zdjęcie: (Od) dzisiaj nie pal! / pixabay/19997
31 maja jest dniem, który daje nam możliwość zwrócenia uwagi na rozpowszechnienie palenia papierosów oraz negatywne konsekwencje zdrowotne z tym związane.
REKLAMA
Światowy Dzień Bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

W skład papierosa, oprócz nikotyny, wchodzi wiele substancji szkodliwych dla zdrowia i rakotwórczych, takich jak: tlenek węgla, amoniak, substancje smoliste, aceton, chlorek winylu, kadm, fenol oraz cyjanowodór.

Dym tytoniowy zawiera ponad 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 substancji, które mają potwierdzone działanie rakotwórcze. Te szkodliwe substancje nie wpływają tylko na palaczy tytoniu, ale także na osoby, które narażone są na wdychanie dymu jako bierni palacze. Nie ma ustalonego bezpiecznego poziomu ekspozycji na dym tytoniowy, a dalsze badania naukowe nie wskazują na jego istnienie.

Palenie tytoniu ma nie tylko negatywny wpływ na zdrowie, ale także negatywne skutki dla wyglądu skóry. U osób palących obserwuje się wcześniejsze pojawienie się zmarszczek, opóźnione gojenie się ran oraz nasilenie wielu schorzeń skórnych, takich jak trądzik czy łuszczyca. Palenie tytoniu powoduje również przebarwienia i nagromadzenie się kamienia na zębach, nieświeży oddech oraz żółknięcie palców.

Rzucenie palenia może być trudne, zwłaszcza w obliczu dodatkowego stresu społecznegoi gospodarczego, który nastąpił w wyniku pandemii, ale istnieje wiele powodów, dla których warto rzucić palenie.

Oto niektóre korzyści z rzucenia palenia:
  • już po 20 minutach rzucenia palenia Twoje tętno spada,
  • w ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi spada do normy,
  • w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i poprawia się czynność płuc,
  • w ciągu 1-9 miesięcy kaszel i duszności ustępują,
  • w ciągu 5-15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu osoby niepalącej,
  • w ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o połowę niższa niż wśród palaczy,
  • w ciągu 15 lat ryzyko choroby serca jest takie, jak u niepalących.
Pierwszy dzień bez papierosa  jest przełomowym, choć bardzo trudnym momentem w życiu każdej osoby uzależnionej od palenia. Jeśli do tej pory przerwa w pracy przebiegała w towarzystwie papierosa lub jeśli nikotyna leczyła codzienny stres kilkanaście razy dziennie, ograniczenie palenia to nie lada wyzwanie.

Po zakończeniu palenia tytoniu, pierwsze skutki mogą być nieprzyjemne, ale już po kilku dniach można zaobserwować pozytywne zmiany. Zauważalne jest wyostrzenie węchu i smaku, a także większa swoboda podczas oddychania. Po upływie miesiąca bez papierosów organizm całkowicie się oczyszcza z gromadzącego się dwutlenku węgla, co przyczynia się do poprawy wymiany gazowej w płucach. Zwiększa się objętość płuc, a ryzyko wystąpienia chorób serca i układu oddechowego znacznie maleje.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Szprotawa
9.9°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 15:58
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szprotawie